שיווק באינטרנט באמצעות וידאו

שיווק באינטרנט באמצעות וידאו

סרטוני וידאו הפכו לאחת מצורות התקשורת הנפוצות והמשפיעות ביותר היום. הפופולריות הגואה של יוטיוב, יחד עם התקדמויות ושיפורים בטכנולוגיית הסמארטפונים, מאפשרים היום לכל אחד ליצור בקלות תוכן וידאו, כגון סרטונים מושקעים בעזרת אפליקציות או לכל הפחות סטורי באינסטגרם. למעשה, מומחי דיגיטל רבים חוזים כי בשנה הקרובה לא פחות מ-80 אחוזים מכל התעבורה ברשת תהיה מבוססת על וידאו.

לפיכך, אם עדיין אינכם משתמשים בסרטוני וידאו באסטרטגיית השיווק שלכם – הגיע הזמן.

רגע לפני שמתחילים לצלם

ראשית הגדירו מה המטרות שאתם מצפים להשיג על ידי שיווק באמצעות וידאו. אם ברצונכם להגדיל את שיעור ההמרה, למשל, דעו כי מחקרים גילו כי סרטונים יכולים להעלות את שיעור ההמרה ב-80 אחוז; אולי כי קל יותר לצפות בסרטון מאשר לקרוא מלל רב. או, אם ברצונכם למנף סרטון וידאו כדי ליצור קישורים אליו או אל העמוד שלכם, צרו אותו מלכתחילה במטרה שיהיה מבדר, שיראה איך פותרים בעיה נפוצה, שידון בנושא אקטואלי מזווית מעניינת – כך שגולשים ירצו לשתף אותו.

איך עושים שיווק וידאו כמו שצריך גם מבחינת קידום אתרים בגוגל?

אופטימיזציה למובייל

קידום אתרים היום מתמקד מאוד במובייל ובאופטימיזציה למובייל, כלומר השאיפה היא בניית אתרים שיהיו כמה שיותר מותאמים לשימוש בסמארטפונים ובטאבלטים על מנת לספק חווית משתמש טובה לגולשים ולהגדיל את סיכויי האתרים או עמודים מתוכם להופיע בראש רשימת תוצאות החיפוש.

ככל שיותר ויותר משתמשים גולשים מן המכשירים הניידים שלהם, פירוש הדבר הוא שחלק גדול מצריכת סרטוני הוידאו מתבצע במובייל. לפיכך ודאו שהאתר שלכם מותאם לגלישה במובייל והעלו תכני וידאו לאתרי וידאו גדולים כגון יוטיוב או Vimeo.

נתוני מטא

כפי שהייתם מבצעים אופטימיזציה לעמוד אינטרנט, עם כותרת מטא או תיאור מטא, הקפידו לעשות כן גם עבור הסרטונים שלכם. מנועי החיפוש יעשו שימוש בנתונים אלה על מנת לפענח את תוכן הסרטונים, להעריך את הכותרת, התיאור, התגיות (לרבות שימוש בביטויי מפתח רלוונטיים) – ולדרג אותם בהתאם בתוצאות חיפוש.

יצירת מפת אתר וידאו

אם אתם נמצאים במצב בו אתם מייצרים תוכן וידאו רב ומעלים אותו לאתר, אבל עדיין מתקשים לראות השפעה חיובית על מיקומכם בתוצאות החיפוש, יתכן שעליכם ליצור מפת אתר נפרדת עבור תוכן הוידאו. מפה כזו תיתן לגוגל מושג טוב יותר אודות העמודים בהם קיימים סרטונים ואודות הרעיון הכללי של כל סרטון.

הפיצו את הסרטון בשלל ערוצים

העלו את הסרטון לפייסבוק, ליוטיוב, לאינסטגרם וכל פלטפורמה אחרת שתעלו בדעתכם, ובדקו באילו מקומות הוא זוכה להצלחות הגדולות ביותר. כך תוכלו לעודד גם שיתוף של העוקבים עם חבריהם, מה שעשוי להעלות גם את מספר הקישורים החיצוניים שמובילים אל העמוד שלכם ואת הסמכות שלכם בעיני גוגל.

העלו וידאו גם לאתר שלכם

אל תסתפקו בהעלאת סרטונים לאתרי הווידאו הגדולים דוגמת יוטיוב ו-Vimeo, אלא גם לאתר שלכם. כך תסייעו בשיפור חווית המשתמש של המבקרים שלכם ותעודדו אותם הן לצפות בסרטונים והן לבצע פעולות אחרות באתר.

תמללו את הסרטונים שלכם

גם מנועי החיפוש המתקדמים ביותר עדיין לא יכולים לצפות בתוכן וידאו, אלא רק לקרוא טקסט. לפיכך תמלול של תוכן הוידאו יסייע להם להבין במה עוסק כל סרטון ולתת להם מושג אודות התוכן.

צרו תצוגה מקדימה מניעה לפעולה

כאשר גולש מקבלים תוצאות חיפוש של סרטוני וידאו, הם רואים לצד כל תוצאה מעין תצוגה מקדימה (Thumbnail) ובוחרים מתוך התמונות הללו באילו סרטון לצפות. לכן חשוב שתוודאו שהתצוגה המקדימה שלכם תבלוט מבין כל היתר כדי למשוך את תשומת לב הגולש. בדרך כלל אפשר לבחור תמונת תצוגה מקדימה מבין מספר אפשרויות שנלקחות באופן אוטומטי מתוך הסרטון או להעלות תמונה משלכם, אבל ודאו שהתמונה משקפת את הסרטון.

שם קובץ הסרטון

זו אולי שיטת האופטימיזציה הפשוטה ביותר: תנו שם לקובץ של הסרטון כפי שהייתם נותנים לתמונה, וכללו ביטוי מפתח או תיאור מדויק של נושא הסרטון.

שימו לב לאורך הסרטון

משך אופטימלי של סרטונים משתנה בין ענף לענף, אבל חשוב לזכור שבעידן הדיגיטלי הנוכחי טווח הקשב והריכוז הוא לא גדול. כלומר, אם אתם יוצרים סרטון הדרכה אז הוא כנראה יהיה ארוך יותר מסרטון קידום מכירות מבדח – אולם ככלל מוטב לא להאריך מדי בדברים, ולומר את הדברים החשובים ביותר כבר בתחילת הסרטון כדי לגרות את הצופים להמשיך לצפות עד סופו.

עודדו לייקים ותגובות

זה אחד ההיבטים החשובים בנושא של מעורבות גולשים. הם אוהבים ללחוץ לייק ולהגיב על תוכן וידאו, בפרט כזה שמגיע מיוטיוב, ולעיתים קרובות כל מה שצריך הוא לומר להם: "תעשו לנו לייק או תגיבו".

זכרו את התמונה הגדולה

כל אחת משיטות הטיפול בסרטוני וידאו למטרות קידום אתרים שצוינה לעיל היא חשובה, אבל חשוב שלא לשקוע באחת מהן יותר מדי – לבזבז זמן רב מדי על תגית מטא, למשל – כדי לא לאבד את הריכוז לגבי התמונה הגדולה.

הדבר החשוב ביותר לגבי שיווק באמצעות וידאו הוא תוכן כל סרטון. גם הסרטונים שיש להם תגיות אופטימליות או שם קובץ מצוין יכולים להתגלות כסרטונים באיכות נמוכה או שהמסר שלהם אינו מובן, ואם אם יספקו חוויית שימוש גרועה אזי הם לא יזכו להצלחה.

בה הוא מועבר. לכן בעת תכנון מאמצי האסטרטגיה השיווקית ככלל ושיווק הווידאו בפרט, יש לקחת בחשבון את הנקודות הבאות:

  • פרסונות: חשוב להכיר את קהל היעד ולבנות פרסונות של משתמשים פוטנציאליים. כך יהיה קל יותר לקבוע את הטון הכללי שנדרש לכל סרטון.
  • שלב במשפך המכירה: חשוב להבין לא רק מיהו הגולש אלא גם באיזה שלב הוא נמצא מבחינת מערכת היחסים עם האתר ועם משפך המכירה. למשל, סרטון וידאו שבו צופה גולש שאינו מודע כלל למותג חייב להיות שונה לחלוטין מסרטון הדרכה (למשל באורכם).
  • נושאים שמתאימים לחיפוש וידאו: אם אתם מנסים להתברג במקום גבוה בתוצאות חיפוש וידאו, חשוב להבין מה מאפיין תוצאות חיפוש וידאו. למשל, סרטוני הדרכה זוכים לחיפושים רבים – יתכן שכדאי ליצור סרטונים כאלה יותר מאשר, למשל, סרטוני ראיונות עם לקוחות מרוצים.

לסיכום,

וידאו יכול להיות אפשרות שיווק אפקטיבית מאוד. ככל שתצליחו ליישם את הצדדים הטכניים מחד תוך העברת מסרים בהירים בצורה מעניינת, כך סביר להניח שיקל עליכם להגיע אל המטרות שהצבתם לעצמכם בתחילה.

רוצה יותר כניסות לאתר?